Susumu RP2012T-2R2-J
RP2012T-2R2-J picture photo
Mfg. Part Number
RP2012T-2R2-J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012T-2R2-J.pdf
Availability of RP2012T-2R2-J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012T-2R2-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012T-2R2-J
Internal Part NumberEIS-RP2012T-2R2-J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012T-2R2-J
Related LinksRP2012, RP2012T-2R2-J Datasheet, Susumu Distributor
RP2012T-2R2-J Details Description
Related parts for RP2012T-2R2-J
SHELF OPEN RACK NON VENT datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf