Susumu RP2012T-R56-F
RP2012T-R56-F picture photo
Mfg. Part Number
RP2012T-R56-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012T-R56-F.pdf
Availability of RP2012T-R56-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012T-R56-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012T-R56-F
Internal Part NumberEIS-RP2012T-R56-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012T-R56-F
Related LinksRP2012, RP2012T-R56-F Datasheet, Susumu Distributor
RP2012T-R56-F Details Description
Related parts for RP2012T-R56-F
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MHZ SHUTDOWN 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
EXTRUSION FRONT EMC RAIL 12.8" datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf