Susumu RP2012T-R82-G
RP2012T-R82-G picture photo
Mfg. Part Number
RP2012T-R82-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 2% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012T-R82-G.pdf
Availability of RP2012T-R82-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012T-R82-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012T-R82-G
Internal Part NumberEIS-RP2012T-R82-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012T-R82-G
Related LinksRP2012, RP2012T-R82-G Datasheet, Susumu Distributor
RP2012T-R82-G Details Description
Related parts for RP2012T-R82-G
CONN SPRING CONT 28 POS .295 SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 600V GBPC-W datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST PIANO 8POS 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
IC OPAMP LP 200KHZ 36V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf