Recom Power RP30-1212DE-HC
RP30-1212DE-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-1212DE-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP30-1212DE-HC.pdf
Availability of RP30-1212DE-HC
QUANTITY
RP30-1212DE-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-1212DE-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-1212DE-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-1212DE-HC
Related LinksRP30-12, RP30-1212DE-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-1212DE-HC Details Description
Related parts for RP30-1212DE-HC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 400V SCREW datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 35V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf