Recom Power RP30-1212SF-HC
RP30-1212SF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-1212SF-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP30-1212SF-HC.pdf
Availability of RP30-1212SF-HC
QUANTITY
RP30-1212SF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-1212SF-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-1212SF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-1212SF-HC
Related LinksRP30-12, RP30-1212SF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-1212SF-HC Details Description
Related parts for RP30-1212SF-HC
FIXED IND 10NH 1.4A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 3VA THRU HOLE datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W T18 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2350MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf