Recom Power RP30-1215SE
RP30-1215SE picture photo
Mfg. Part Number
RP30-1215SE
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-1215SE.pdf
Availability of RP30-1215SE
QUANTITY
RP30-1215SE Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-1215SE
Internal Part NumberEIS-RP30-1215SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-1215SE
Related LinksRP30-, RP30-1215SE Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-1215SE Details Description
Related parts for RP30-1215SE
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FUSE BLOCK COVER ACS 100A 250V datasheet.pdf
ICL 10 OHM 25% 18A 36MM datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO 17W2 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf