Recom Power RP30-123.3SF/N-HC
RP30-123.3SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-123.3SF/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP30-123.3SF/N-HC.pdf
Availability of RP30-123.3SF/N-HC
QUANTITY
RP30-123.3SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-123.3SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-123.3SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max26.4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-123.3SF/N-HC
Related LinksRP30-123, RP30-123.3SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-123.3SF/N-HC Details Description
Related parts for RP30-123.3SF/N-HC
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT223 datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 50MA SOD-323 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM R,Y,R,Y,X,X,X,X RA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf