Recom Power RP30-2405SE-HC
RP30-2405SE-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2405SE-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP30-2405SE-HC.pdf
Availability of RP30-2405SE-HC
QUANTITY
RP30-2405SE-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2405SE-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-2405SE-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2405SE-HC
Related LinksRP30-24, RP30-2405SE-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2405SE-HC Details Description
Related parts for RP30-2405SE-HC
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
DISPLAY 8CHAR .200" HI EFF GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-E-150-E2) datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf