Recom Power RP30-2405SE
RP30-2405SE picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2405SE
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP30-2405SE.pdf
Availability of RP30-2405SE
QUANTITY
RP30-2405SE Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2405SE
Internal Part NumberEIS-RP30-2405SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2405SE
Related LinksRP30-, RP30-2405SE Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2405SE Details Description
Related parts for RP30-2405SE
TWIST LOK STANDOFF 1 1/4 X 1.09" datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
MICROFIT BMI VERT DR HDR PEGS datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 12" CBL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf