Recom Power RP30-2405SEW-HC
RP30-2405SEW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2405SEW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP30-2405SEW-HC.pdf
Availability of RP30-2405SEW-HC
QUANTITY
RP30-2405SEW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2405SEW-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-2405SEW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2405SEW-HC
Related LinksRP30-24, RP30-2405SEW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2405SEW-HC Details Description
Related parts for RP30-2405SEW-HC
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-4B80 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf