Recom Power RP30-2405SEW
RP30-2405SEW picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2405SEW
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP30-2405SEW.pdf
Availability of RP30-2405SEW
QUANTITY
RP30-2405SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2405SEW
Internal Part NumberEIS-RP30-2405SEW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2405SEW
Related LinksRP30-2, RP30-2405SEW Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2405SEW Details Description
Related parts for RP30-2405SEW
RES 9.09 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
NO CONTROLLER, SCT3210 17.80" 8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
GT02 TCH SCRN MONO GR/RD/OR datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 37POS datasheet.pdf