Recom Power RP30-2415DEW-HC
RP30-2415DEW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2415DEW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN +/-15VOU
Datasheet Download
RP30-2415DEW-HC.pdf
Availability of RP30-2415DEW-HC
QUANTITY
RP30-2415DEW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2415DEW-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-2415DEW-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2415DEW-HC
Related LinksRP30-24, RP30-2415DEW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2415DEW-HC Details Description
Related parts for RP30-2415DEW-HC
XFRMR TOROIDAL 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .030-.033 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ELECT COND ADH TAPE 6" X 36YDS datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf