Recom Power RP30-243.3SFW
RP30-243.3SFW picture photo
Mfg. Part Number
RP30-243.3SFW
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP30-243.3SFW.pdf
Availability of RP30-243.3SFW
QUANTITY
RP30-243.3SFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-243.3SFW
Internal Part NumberEIS-RP30-243.3SFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max24.75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-243.3SFW
Related LinksRP30-2, RP30-243.3SFW Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-243.3SFW Details Description
Related parts for RP30-243.3SFW
IC REG QD BCK/LINEAR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 3ACP R/A SLD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
ARDUINO UNO BOARD REV3 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SENSOR W/DAYLIGHTING datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf