Recom Power RP30-4812DF
RP30-4812DF picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4812DF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-12VOU
Datasheet Download
RP30-4812DF.pdf
Availability of RP30-4812DF
QUANTITY
RP30-4812DF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4812DF
Internal Part NumberEIS-RP30-4812DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4812DF
Related LinksRP30-, RP30-4812DF Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4812DF Details Description
Related parts for RP30-4812DF
CAP CER 13PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL RA SKT XLR datasheet.pdf
DSUB ME CR KON AWG24-28 AFS1 EIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125" 28POS THRUHL datasheet.pdf