Recom Power RP30-4812DFW/N
RP30-4812DFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4812DFW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RP30-4812DFW/N.pdf
Availability of RP30-4812DFW/N
QUANTITY
RP30-4812DFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4812DFW/N
Internal Part NumberEIS-RP30-4812DFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4812DFW/N
Related LinksRP30-48, RP30-4812DFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4812DFW/N Details Description
Related parts for RP30-4812DFW/N
BATTERY NIMH AAA 1.2V 700MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEMT RF 50V 200W 2.7GHZ 440162 datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
ASSY RECT 30A 500V SFAST REC datasheet.pdf