Recom Power RP30-4812SE-HC
RP30-4812SE-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4812SE-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP30-4812SE-HC.pdf
Availability of RP30-4812SE-HC
QUANTITY
RP30-4812SE-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4812SE-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-4812SE-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4812SE-HC
Related LinksRP30-48, RP30-4812SE-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4812SE-HC Details Description
Related parts for RP30-4812SE-HC
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHM TRG N-INV 6TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.7V 5TSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C2550 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf