Recom Power RP30-4815SEW/N-HC
RP30-4815SEW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4815SEW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-4815SEW/N-HC.pdf
Availability of RP30-4815SEW/N-HC
QUANTITY
RP30-4815SEW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4815SEW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-4815SEW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4815SEW/N-HC
Related LinksRP30-481, RP30-4815SEW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4815SEW/N-HC Details Description
Related parts for RP30-4815SEW/N-HC
THYRISTOR SCR 4A 400V DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
8843 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf