Recom Power RP30-4815SF/N-HC
RP30-4815SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4815SF/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-4815SF/N-HC.pdf
Availability of RP30-4815SF/N-HC
QUANTITY
RP30-4815SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4815SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-4815SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4815SF/N-HC
Related LinksRP30-481, RP30-4815SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4815SF/N-HC Details Description
Related parts for RP30-4815SF/N-HC
RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 41.7KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.806 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf