TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RP310110
RP310110 picture photo
Mfg. Part Number
RP310110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
Datasheet Download
RP310110.pdf
Availability of RP310110
QUANTITY
RP310110 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP310110
Internal Part NumberEIS-RP310110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRP II/1, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)77 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time8ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power500 mW
Coil Resistance23.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP310110
Related LinksRP31, RP310110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RP310110 Details Description
Related parts for RP310110
JUMPER-H1506TR/A3048S/H1504TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.93A 43 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1000W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf