Recom Power RP40-1212SG
RP40-1212SG picture photo
Mfg. Part Number
RP40-1212SG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP40-1212SG.pdf
Availability of RP40-1212SG
QUANTITY
RP40-1212SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-1212SG
Internal Part NumberEIS-RP40-1212SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-1212SG
Related LinksRP40-, RP40-1212SG Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-1212SG Details Description
Related parts for RP40-1212SG
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 7COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
HARDWARE 908M 32-PIN PROG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 5V datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 6+2POS+1GND PUSH-IN datasheet.pdf