Recom Power RP40-1215SG
RP40-1215SG picture photo
Mfg. Part Number
RP40-1215SG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP40-1215SG.pdf
Availability of RP40-1215SG
QUANTITY
RP40-1215SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-1215SG
Internal Part NumberEIS-RP40-1215SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-1215SG
Related LinksRP40-, RP40-1215SG Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-1215SG Details Description
Related parts for RP40-1215SG
IC LATCH LOG OCTAL INV 3ST 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 32CKT datasheet.pdf
RES 909 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV THRMCPLE-DIG N TYPE TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf