Recom Power RP40-2412DGW/N-HC
RP40-2412DGW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-2412DGW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP40-2412DGW/N-HC.pdf
Availability of RP40-2412DGW/N-HC
QUANTITY
RP40-2412DGW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-2412DGW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-2412DGW/N-HC
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A, 1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-2412DGW/N-HC
Related LinksRP40-241, RP40-2412DGW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-2412DGW/N-HC Details Description
Related parts for RP40-2412DGW/N-HC
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN 5W MPQ+MQS SOC HSG BLACK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID 2-10VA 300:5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.4A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf