Recom Power RP40-2412DGW/N
RP40-2412DGW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP40-2412DGW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP40-2412DGW/N.pdf
Availability of RP40-2412DGW/N
QUANTITY
RP40-2412DGW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-2412DGW/N
Internal Part NumberEIS-RP40-2412DGW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-GW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A, 1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-2412DGW/N
Related LinksRP40-24, RP40-2412DGW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-2412DGW/N Details Description
Related parts for RP40-2412DGW/N
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 24POS .6" datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 22K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 3V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
VHDCI 0.8MM PLUG KIT 68CKT datasheet.pdf