Recom Power RP40-2415DGW/N
RP40-2415DGW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP40-2415DGW/N
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP40-2415DGW/N.pdf
Availability of RP40-2415DGW/N
QUANTITY
RP40-2415DGW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-2415DGW/N
Internal Part NumberEIS-RP40-2415DGW/N
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-2415DGW/N
Related LinksRP40-24, RP40-2415DGW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-2415DGW/N Details Description
Related parts for RP40-2415DGW/N
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 625NM 30MCD RED datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050" datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 800V GSIB-5S datasheet.pdf