Recom Power RP40-4805SGW/N-HC
RP40-4805SGW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-4805SGW/N-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP40-4805SGW/N-HC.pdf
Availability of RP40-4805SGW/N-HC
QUANTITY
RP40-4805SGW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-4805SGW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-4805SGW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-GW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-4805SGW/N-HC
Related LinksRP40-480, RP40-4805SGW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-4805SGW/N-HC Details Description
Related parts for RP40-4805SGW/N-HC
IC PCM CODEC PROG MIC AMP 80-BGA datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG N 75OHM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS DUAL 40QFN datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
PLUG 10ROW 200POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 280MHZ 12QFN datasheet.pdf