Recom Power RP40-4815SG
RP40-4815SG picture photo
Mfg. Part Number
RP40-4815SG
Brief Description
CONV DC/DC 40W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP40-4815SG.pdf
Availability of RP40-4815SG
QUANTITY
RP40-4815SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-4815SG
Internal Part NumberEIS-RP40-4815SG
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-4815SG
Related LinksRP40-, RP40-4815SG Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-4815SG Details Description
Related parts for RP40-4815SG
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 120A ISOTOP datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 5/8 162-174MHZ datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf