Recom Power RP40-4815SGW/N-HC
RP40-4815SGW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-4815SGW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP40-4815SGW/N-HC.pdf
Availability of RP40-4815SGW/N-HC
QUANTITY
RP40-4815SGW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-4815SGW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-4815SGW/N-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-GW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-4815SGW/N-HC
Related LinksRP40-481, RP40-4815SGW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-4815SGW/N-HC Details Description
Related parts for RP40-4815SGW/N-HC
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 48TQFP datasheet.pdf
LENS YELLOW TRANSLUCENT DOME datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 200A TO200AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ASURO EXPERIMENT KIT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf