Recom Power RP40-483.3SG
RP40-483.3SG picture photo
Mfg. Part Number
RP40-483.3SG
Brief Description
CONV DC/DC 40W 36-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP40-483.3SG.pdf
Availability of RP40-483.3SG
QUANTITY
RP40-483.3SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-483.3SG
Internal Part NumberEIS-RP40-483.3SG
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max26.4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-483.3SG
Related LinksRP40-4, RP40-483.3SG Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-483.3SG Details Description
Related parts for RP40-483.3SG
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .094" datasheet.pdf
O-RING FOR YB PANEL SEAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.4V 0.6A SYNC 8MLF datasheet.pdf
TVS DIODE 121VWM 215VC DO204AC datasheet.pdf
RES KIT 10K-97.6K 1/10W 1920PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
PLATE RETAINER datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf