Recom Power RP60-2405SG/N
RP60-2405SG/N picture photo
Mfg. Part Number
RP60-2405SG/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP60-2405SG/N.pdf
Availability of RP60-2405SG/N
QUANTITY
RP60-2405SG/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP60-2405SG/N
Internal Part NumberEIS-RP60-2405SG/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP60-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 40°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP60-2405SG/N
Related LinksRP60-2, RP60-2405SG/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP60-2405SG/N Details Description
Related parts for RP60-2405SG/N
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU RESET 2.925V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC LCD DVR MULTI 35X4COM 48-VQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf