Recom Power RP60-243.3SG-HC
RP60-243.3SG-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP60-243.3SG-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP60-243.3SG-HC.pdf
Availability of RP60-243.3SG-HC
QUANTITY
RP60-243.3SG-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP60-243.3SG-HC
Internal Part NumberEIS-RP60-243.3SG-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP60-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 40°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max46.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP60-243.3SG-HC
Related LinksRP60-24, RP60-243.3SG-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP60-243.3SG-HC Details Description
Related parts for RP60-243.3SG-HC
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A SLDR TERM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf