AVX Corporation RP60300R0100JNBK
RP60300R0100JNBK picture photo
Mfg. Part Number
RP60300R0100JNBK
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W
Datasheet Download
RP60300R0100JNBK.pdf
Availability of RP60300R0100JNBK
QUANTITY
RP60300R0100JNBK Order Process
Ship out your order
Specifications of RP60300R0100JNBK
Internal Part NumberEIS-RP60300R0100JNBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Resistive Products
Featured ProductRP4 and RP6 High Power Resistor
Standard Package33
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRP6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThin Film
Temperature Coefficient150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height0.150" (3.81mm)
Lead StyleTab
Package / CaseAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP60300R0100JNBK
Related LinksRP60300R, RP60300R0100JNBK Datasheet, AVX Corporation Distributor
RP60300R0100JNBK Details Description
Related parts for RP60300R0100JNBK
RES 240 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TX W/RCVR RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
HDR SHROUDED POL STR 10POS LONG datasheet.pdf
CONN POWER HEADR 2-FB 10POS 5ROW datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 164MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.05A 40 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS 74MM 40MM HT datasheet.pdf