TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J10KBTDF
RP73PF1J10KBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J10KBTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J10KBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J10KBTDF
QUANTITY
RP73PF1J10KBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J10KBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J10KBTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1625867-2 Statement of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J10KBTDF
Related LinksRP73PF1, RP73PF1J10KBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J10KBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J10KBTDF
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8K USB HUB 4 PORT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT353 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf