TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J1K02BTDF
RP73PF1J1K02BTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J1K02BTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J1K02BTDF.pdf
Availability of RP73PF1J1K02BTDF
QUANTITY
RP73PF1J1K02BTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J1K02BTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J1K02BTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J1K02BTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J1K02BTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J1K02BTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J1K02BTDF
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
TOOL POLISHING PUCK FOR F/O datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.43A 12 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf