TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J48R7BTDF
RP73PF1J48R7BTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J48R7BTDF
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J48R7BTDF.pdf
Availability of RP73PF1J48R7BTDF
QUANTITY
RP73PF1J48R7BTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J48R7BTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J48R7BTDF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J48R7BTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J48R7BTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J48R7BTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J48R7BTDF
CONN HDR 6POS DUAL VERT 15GOLD datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 216 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf