TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J549RBTDF
RP73PF1J549RBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J549RBTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J549RBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J549RBTDF
QUANTITY
RP73PF1J549RBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J549RBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J549RBTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J549RBTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J549RBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J549RBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J549RBTDF
IC REG CTRLR PWN VM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-143 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf