TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J76R8BTDF
RP73PF1J76R8BTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J76R8BTDF
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J76R8BTDF.pdf
Availability of RP73PF1J76R8BTDF
QUANTITY
RP73PF1J76R8BTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J76R8BTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J76R8BTDF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J76R8BTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J76R8BTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J76R8BTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J76R8BTDF
CONN MINI-DIN 4PIN FEM VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
SW ROLLER PLNGR SPDT-DB 9' 250V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf