E-Switch RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
RP8100B1M1CEBLKBLKBLU picture photo
Mfg. Part Number
RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Datasheet Download
RP8100B1M1CEBLKBLKBLU.pdf
Availability of RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
QUANTITY
RP8100B1M1CEBLKBLKBLU Order Process
Ship out your order
Specifications of RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
Internal Part NumberEIS-RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesRP8100
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)2.8 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
Related LinksRP8100B1M1, RP8100B1M1CEBLKBLKBLU Datasheet, E-Switch Distributor
RP8100B1M1CEBLKBLKBLU Details Description
Related parts for RP8100B1M1CEBLKBLKBLU
TRANS PNP 80V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf