E-Switch RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
RP8100B2M1CEBLKWHTNIL picture photo
Mfg. Part Number
RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Datasheet Download
RP8100B2M1CEBLKWHTNIL.pdf
Availability of RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
QUANTITY
RP8100B2M1CEBLKWHTNIL Order Process
Ship out your order
Specifications of RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
Internal Part NumberEIS-RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesRP8100
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
Related LinksRP8100B2M1, RP8100B2M1CEBLKWHTNIL Datasheet, E-Switch Distributor
RP8100B2M1CEBLKWHTNIL Details Description
Related parts for RP8100B2M1CEBLKWHTNIL
CONN RECEPT 16POS W/POSTIVE LOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6A 24VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH METAL KEYED INTERLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf