Stackpole Electronics Inc. RPC0603JT51R0
RPC0603JT51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0603JT51R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RPC0603JT51R0.pdf
Availability of RPC0603JT51R0
QUANTITY
RPC0603JT51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0603JT51R0
Internal Part NumberEIS-RPC0603JT51R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0603JT51R0
Related LinksRPC060, RPC0603JT51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0603JT51R0 Details Description
Related parts for RPC0603JT51R0
MARKER TIE 18LB WR BLK 7.9" datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 0.75A RADIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 300MCM CRIMP datasheet.pdf
IC DEEP SYN FIFO 32KX18 64-STQFP datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 28SOIC datasheet.pdf
ZS-H,SENSOR CTRLR,PNP OUTPUT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SATA/SAS HSMC CARD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 40POS datasheet.pdf