Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT1M30
RPC0805JT1M30 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT1M30
Brief Description
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT1M30.pdf
Availability of RPC0805JT1M30
QUANTITY
RPC0805JT1M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT1M30
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT1M30
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT1M30
Related LinksRPC080, RPC0805JT1M30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT1M30 Details Description
Related parts for RPC0805JT1M30
BATTERY NICAD PACK 7.2V 1300MAH datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TAB 6-32 .032" datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 160MSPS 80-HTQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC MINI 16MA 5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 23.88MM datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf