Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT200R
RPC0805JT200R picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT200R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT200R.pdf
Availability of RPC0805JT200R
QUANTITY
RPC0805JT200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT200R
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT200R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT200R
Related LinksRPC080, RPC0805JT200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT200R Details Description
Related parts for RPC0805JT200R
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf