Stackpole Electronics Inc. RPC1206JT15R0
RPC1206JT15R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC1206JT15R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
RPC1206JT15R0.pdf
Availability of RPC1206JT15R0
QUANTITY
RPC1206JT15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC1206JT15R0
Internal Part NumberEIS-RPC1206JT15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC1206JT15R0
Related LinksRPC120, RPC1206JT15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC1206JT15R0 Details Description
Related parts for RPC1206JT15R0
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
IDC CABLE-APK64A/ AE64M / APK64A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 33A LFPAK datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOP 24VAC/48VDC 0 5A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.6A SOT89 datasheet.pdf
GPS RX MODULE RM SERIES datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 240W datasheet.pdf