Stackpole Electronics Inc. RPC1206JT390K
RPC1206JT390K picture photo
Mfg. Part Number
RPC1206JT390K
Brief Description
RES SMD 390K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
RPC1206JT390K.pdf
Availability of RPC1206JT390K
QUANTITY
RPC1206JT390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC1206JT390K
Internal Part NumberEIS-RPC1206JT390K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC1206JT390K
Related LinksRPC120, RPC1206JT390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC1206JT390K Details Description
Related parts for RPC1206JT390K
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf