Stackpole Electronics Inc. RPC2010JT3R00
RPC2010JT3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RPC2010JT3R00
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RPC2010JT3R00.pdf
Availability of RPC2010JT3R00
QUANTITY
RPC2010JT3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC2010JT3R00
Internal Part NumberEIS-RPC2010JT3R00
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)