Stackpole Electronics Inc. RPC2010JT3R00
RPC2010JT3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RPC2010JT3R00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RPC2010JT3R00.pdf
Availability of RPC2010JT3R00
QUANTITY
RPC2010JT3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC2010JT3R00
Internal Part NumberEIS-RPC2010JT3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC2010JT3R00
Related LinksRPC201, RPC2010JT3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC2010JT3R00 Details Description
Related parts for RPC2010JT3R00
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BRD-BRD .8MM SMD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.4A I2PAKFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf