Stackpole Electronics Inc. RPC2512JT3R30
RPC2512JT3R30 picture photo
Mfg. Part Number
RPC2512JT3R30
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1.5W 2512
Datasheet Download
RPC2512JT3R30.pdf
Availability of RPC2512JT3R30
QUANTITY
RPC2512JT3R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC2512JT3R30
Internal Part NumberEIS-RPC2512JT3R30
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC2512JT3R30
Related LinksRPC251, RPC2512JT3R30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC2512JT3R30 Details Description
Related parts for RPC2512JT3R30
JUMPER-H1505TR/A2015B/X 8" datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000UH 25% datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
RES 360K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 40MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf