Murata Electronics North America RPE5C1H120J2K1Z03B
RPE5C1H120J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H120J2K1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H120J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C1H120J2K1Z03B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C1H120J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H120J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H120J2K1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H120J2K1Z03B
Related LinksRPE5C1H12, RPE5C1H120J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H120J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C1H120J2K1Z03B
FIXED IND 6.8UH 275MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 6' PUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf