Murata Electronics North America RPE5C1H220J2K1Z03B
RPE5C1H220J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H220J2K1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H220J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C1H220J2K1Z03B
QUANTITY
RPE5C1H220J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H220J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H220J2K1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H220J2K1Z03B
Related LinksRPE5C1H22, RPE5C1H220J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H220J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C1H220J2K1Z03B
REG SW -1.7V 1A SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
AC DRIVE 1 HP 230VAC 1PH datasheet.pdf
IC RF L-BAND TUNER 28TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
400W DRIVE SINGLE/THREE PHASE datasheet.pdf
IC PWR SW USB U-DFN3030-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf