Murata Electronics North America RPE5C1H470J2K1Z03B
RPE5C1H470J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H470J2K1Z03B
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H470J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C1H470J2K1Z03B
QUANTITY
RPE5C1H470J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H470J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H470J2K1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H470J2K1Z03B
Related LinksRPE5C1H47, RPE5C1H470J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H470J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C1H470J2K1Z03B
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A DL 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
ACCESSCONVERTER, TX/3 + FX-SM131 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf