Murata Electronics North America RPE5C1H470J2P1Z03B
RPE5C1H470J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H470J2P1Z03B
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H470J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C1H470J2P1Z03B
QUANTITY
RPE5C1H470J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H470J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H470J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H470J2P1Z03B
Related LinksRPE5C1H47, RPE5C1H470J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H470J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C1H470J2P1Z03B
SWITCH TURQ SPDT ROLLER GOLD PCB datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 10A ITO220AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 5' NM NM datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf